Kommande aktiviteter 2026
Vi fortsätter att sälja våra böcker och almanacka. De finns till salu i charken på Hemköp.
Vi återkommer inom kort med några sommaraktiviteter, t.ex. bildtävling och cykeltrim. Den 2 augusti är det sedan dags för nästa träff, då vi håller Öppet hus på Gröndal.
Aktiviteterna sker i samarbete med Studieförbundet Vuxenskolan.

Genomförda aktiviteter
På hembygdsföreningens tematräff den 16 april medverkade Hasse P – en radioprofil från P4 Jönköping. Under kvällen träffade han några av de Vrigstadbor som han under åren haft tät kontakt med genom radion. Han berättade också om sina yrkesval fram till dess att han anställdes på radion, först som musikansvarig och senare även som programansvarig. Vi fick också ta del av ett antal anekdoter från Hasses medverkan i direktsändningar i radion samt bl.a. hans täta kontakt med Bo Andersson – som i radion kom att tituleras bildoktorn. Som avslutning gav han en lektion i hur man spelar trummor.

Den 19 mars höll vi vårt årsmöte i Skeppet. Vi visade vår årsberättelse i form av en film i samband med de traditionella årsmötesförhandlingarna. Robin Hammarstedt hade avböjt omval i valberedningen och i hans ställe ny valdes Helena Larsson och Ingela Ringefelt. I övrigt var det omvall på alla poster. Efter förhandlingarna visade vi 2009 års verksamhetsberättelse.

Den 19 februari anordnade hembygdsföreningen årets första temakväll inför ett fullsatt Skeppet. Kvällen inleddes med att Thommy Elg, Lina Bringevall och Fredrik Petersson berättade under temat ”Polisen förr och nu”. Thommy började med att berätta om sin utbildning och om ett antal minnen från sin tjänst inom Polisen. Han berättade att han och hans anhöriga blev skrämda av den verklighet han mötte när han inledde sina tjänstgöringsår i Göteborg. Lina och Fredrik, som tjänstgör i Värnamo, fortsatte med att berätta om sin vardag som områdespoliser. Vi fick information om pågående gängaktiviteter och bedrägeriförsök och blev påminda om att försöka genomskåda de försök till stölder via telefon och datorer som pågår ständigt.
Som avslutning visades en film där Göran Lindblad bl.a. berättade om sin yrkeskarriär och delar av sin fotbollskarriär, som bl.a. resulterade i en landskamp mot Danmark inför 40 000 åskådare.

Den 5 februari höll styrelsen årets första styrelsemöte. Innan sammanträdet kuverterades alla medlemsskrifter som under de närmaste veckorna kommer att skickas/lämnas ut till dels alla hushåll i samhället och dels skickas ut till våra medlemmar ute i landet. Vid sammanträdet deltog även föreningens valberedning.


Pingback: Temakväll om Sparbanken i Vrigstad – Vrigstads Hembygdsförening
Pingback: Välbesökt tematräff om ortsnamn – Vrigstads Hembygdsförening
Pingback: Temakväll om Räddningstjänsten förr och nu – Vrigstads Hembygdsförening